Rezervace ubytování +420 778 770 270

Jestli si myslíte, že Vysočina je jen krásná krajina plná zajímavých úkazů a tun cyklostezek a pěších cest, nemáte tak úplně pravdu, na Vysočině se totiž nachází 1/4 památek UNESCO z celé České republiky. Památky se nenachází zas tak daleko od sebe, jsou celkem tři a vzdálenost mezi nimi je maximálně hodina cesty. Všechny tři památky si dokážete v klidu prohlédnout za méně jak jeden den.

Pokud chcete začít co nejblíže od svého ubytování, začne vaše cesta u města Žďár nad Sázavou konkrétněji na Zelené hoře, kde stojí poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého. Kostel tu stojí od roku 1722 a obklopuje ho i stejně starý hřbitov s unikátním ohraničením ve tvaru deseticípé hvězdy.

Po asi hodince cesty autem se dostáváte k druhé památce UNESCO, tentokrát jste dorazili do města jménem Telč. Město jako takové do seznamu zapsáno není, je tam ale jeho velmi krásné historické centrum a k němu ještě zdejší renesanční zámek. Jestli vám zbude ještě nějaký čas můžete navštívit i zámeckou zahradu nebo galerie se spoustou unikátních maleb.

Necelých 40 minut cesty vám zabere dojet na třetí a zároveň i poslední památku UNESCO, kterou je Bazilika Sv. Prokopa v Třebíči. Bazilika je postavena v románském stylu s trochou prvků gotiky. To však není všechno, co se v Třebíči nachází, spolu s Bazilikou je totiž do památek UNESCO zapsána židovská čtvrť, židovský hřbitov a synagoga.

Cesta přes všechny tyto památky, zastávky na nich a k tomu cesta zpět vám celkově zabere něco přes šest hodin, pokud tedy budete rychlý je tohle výlet na jedno odpoledne, jestli si ale chcete prohlédnout a města a jiné památky kolem, za jeden den to opravdu nestihnete.