Rezervace ubytování +420 778 770 270

Tyto domy stály v Hlinsku asi od 18. století, kdy je zde postavili městští řemeslníci. Díky skupině nadšenců byly domy zrekonstruovány a první lidem byly zpřístupněny roku 1993, díky velké návštěvnosti byl poději prohlášen za památkovou rezervaci lidové architektury.

Návštěvníci zde mohou zjistit jak se tehdy žilo a jak to fungovalo v domácnostech jednotlivých lidí. Uvidí například dílnu tkalce a ševce, domov továrního dělníka a nebo výrobnu hraček. Jednou za rok se zde v Betlémě koná speciální masopustní slavnost. Na Hlinecku jsou masopustní obchůzky již dlouholetá tradice, slavnost doprovází zábavné masky na obličejích účinkujících, kteří si je sami vyrobili. Slavnosti byly už tak známé, že roku 2010 vstoupili do seznamu nehmotných památek UNESCO.

Masopust ale není jediná speciální akce, která se ve skanzenu děje. Je jich hned několik ročně a pořád přichází nové. Na akcích ukazují například jak se vyráběly šperky, šily oděvy a nebo vařily různé druhy pochoutek, později následuje samozřejmě i ochutnávka.