Rezervace ubytování +420 778 770 270

Výroba skla je na vysočině hodně rozšířená činnost, sklářství je ve Škrdlovicích postaveno již od roku 1940, kdy se jsem nastěhoval rodák jménem Emanuel Beránek. Sklářství se podle něho dříve jmenovalo, tedy sklářství Beránek.

Během německé okupace byla nuceně uzavřena, po skončení války bylo dokonce rozhodnuto o úplném uzavření sklářství. Toto rozhodnutí bylo nakonec na poslední chvíli zrušeno a budova mohla jít opět do provozu. Stala se z ní velmi uznávaná sklárna, která byla tehdy podporována i ministerstvem kultury. Později se k místu opět vrátil i výraz Beránek. Přes celý život sklárny byl však provoz několikrát ukončen, pokaždé to bylo navždy, pokaždé se ale našel někdo kdo dal výrobu zase do provozu. Pokud si tedy o sklárně budete hledat informace i někde jinde, nenechte se zmást starými tituly tvrdícími o konci sklárny.

Dnes se ve sklářství vyrábí velká řada produktů od skleněných vaz až po skleněná zvířata a ovoce. Zdejší specialita je sklo s bublinkami, které zdejším stylem výroby vznikají skoro v každém produktu. Se sklárnou dnes spolupracuje spousta výtvarníků, výsledné výrobky i nedodělané produkty si můžete prohlédnout při návštěvě jejich sklářské huti. Některé najdete i na obrázcích pod naším článkem.

Výsledek obrázku pro sklárna ŠkrdloviceNa obrázku může být: 12 lidí, smějící se lidéVýsledek obrázku pro sklárna ŠkrdloviceVýsledek obrázku pro sklárna Škrdlovice